Vahdet Nafiz Aksu

ANA SAYFABUGÜNKÜ ERZURUMYEREL YAZILAR MAKALE / FIKRA / ÖYKÜ ERZURUM YAZILARI KİTABITÜM ŞİİRLERİM PDF

serbest  şiirlerimheceyle şiirlerim heceyle rübailer sesli şiirlerim resimli şiirlerimşiir sunuları

 

Vahdet Nafiz Aksu

E-KANAL CANLI YAYIN

TRT'DEKİ SÖYLEŞİLERİM

USTALARDAN SESLİ ŞİİRLER

ŞİİR VİDEOLARI -VNA

HER ŞEYİN BAŞLADIĞI ŞEHİR

ÖNERİLER/ETKİNLİKLER

STRATEJİK HEDEFLER

BELGELERLE ERMENİ ZULMÜ

NET KÜTÜPHANE

100 TEMEL ESER

TARİH/ KÜLTÜR SOHBETLERİ

OSMANLI TARİHİ

SARI GELİN KİMİN TÜRKÜSÜ

ERZURUM  FIKRALARI

ÖZGEÇMİŞİM

FOTOBEN

KİTAPLARIMSÖZÜN SERHADDİ DUA
stratejik araştırma kurumları

araştırmacılar için kaynaklar

Türk dünyası araştırmaları

filozofların fikir dünyası

mevlana ney ve sema

Türk edebiyatı kolleksiyonu

edebiyat söyleşileri

düşünce dergi ve siteleri

e-kitap bankası

altı çizili satırlar

kuran ufku

öğrenciler için kaynaklar

ekovart tv-sanat haberleri

Türk islâm sanatları

kültür ve turizm bakanlığı

kent kent yeryüzü

yapı kredi kültür-sanat

gazetelerin birinci sayfaları

yerel medya

gazetelerin internet sayfaları

bebek ve anne com

gerekli tüm linkler 
SIK DİNLEDİKLERİM

 
kelâm-ı kibar


 

 

  İletişim Formu


 

bu sayaçtan önceki ziyaretçi:
165900

 

 

Google Site

 

 

 
 
ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

İkinci üniversite üzerinde epeyce yazıp çizdik. Özellikle isim ve bölümler için önerilerde bulunduk… Hatırlayacaksınız, “Teknoloji Üniversitesi” adında ısrarlıydık, ama bu önerimiz “Karar vericiler” nezdinde pek taraftar bulmadı.

İlgili dostlardan bazıları “Teknoloji dersek, üniversitenin büyüme potansiyelini ve bazı bölümlerin açılması imkânını sınırlarız, o nedenle Teknik Üniversite olması daha münasip” diyorlardı. Bu gerekçe bana da makul gelmişti.

“Erzurum Teknik Üniversitesi” fikrine tam da ısınmıştık ki… Komisyon, “Erzurum Üniversitesi” ismine “Teknik’i” eklemeden tasarıyı Genel Kurul’a gönderdi.

Gerçi Milletvekillerimiz, Genel Kurul aşamasında konuya müdahil olacaklarını söyleyip, yüreğimizi ferahlatıyorlardı… Fakat içimizden “Ya olmazsa” endişesini atamıyorduk. Konuyu birkaç kere de ENER toplantılarında ele aldık. Arkadaşlarımızın genel arzusu yeni üniversitenin “Teknik” olması yönündeydi.

Nihayet TBMM Genel Kurulu’nda önergelerle Atatürk Üniversite’mizin ikizine, şanına layık bir ad ve hüviyet kazandırıldı.

Yakutiye’nin, Çifte Minareli Medrese’nin minareleri yüzyıllardır “Bu şehir ilim irfan merkezidir” diye dosta düşmana gururla tanıklık ediyor. O ilim silsilesine Cumhuriyet döneminde Atatürk Üniversitesi de katıldı. Şimdi aynı derin köklerle maziye mıhlayacağımız Erzurum Teknik Üniversitesi; nice buluşların, patentlerin, icatların merkezi olarak bilim tarihimizdeki yerini alacaktır, inşallah…

Daha önce de bu köşede ifade etmiştim. Tekrarda sakınca görmüyorum. İkinci üniversitenin kuruluşu, şehir açısından son yılların en önemli gelişmelerindendir.

Şehrinizde üniversite olursa, “Üniversitesi olan kent” olursunuz… Ki artık neredeyse tüm illerimiz bu özelliğe sahip…

Şehrinizde ikinci üniversite açılırsa “Üniversite Kenti” olursunuz…

İki kamu üniversitesine ilaveten birkaç da vakıf üniversitesi devreye girerse… Tablo birden bire değişir: “Eğitim Merkezi”, “Bilim Üssü” olma hüviyetini kazanırsınız, “Eğitimde odak kent” haline gelme şansınız doğar.

Sayın Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep AKDAĞ ve Milletvekillerimiz, ikinci üniversite’nin bu merhaleye gelmesinde mesai harcadılar, emek sarf ettiler. Genel Kurul aşamasındaki “İsim ve muhteva değişikliği” de önemliydi. Bu da ihmal edilmedi.

Yıllardır böyle bir hayali kuran, teşebbüslerde bulunan, yazılar yazan biri olarak “Erzurum Teknik Üniversitesi’ne” emeği geçenlere teşekkür ediyor ve hemen İngilizce Eğitim verecek “İkinci Tıp Fakültesi” meselesini bu vesileyle bir kere daha dile getiriyorum…

Gecikmeden üzerinde durulması gereken konu şudur;

· Şehre “İkinci Tıp Fakültesini” kazandıracak;

· Erzurum’un büyük şifalı su potansiyelini “Sağlık turizminin” emrine verecek “Bir Vakıf Üniversitesi” açılmasına önayak olmak.

İkinci Tıp Fakültesi konusunu daha önce çok dillendirdim; gerekli destek sağlanırsa bunun mümkün olabileceğini kuvvetle tahmin ettiğim için tekrar yazayım dedim!