Vahdet Nafiz Aksu

ANA SAYFABUGÜNKÜ ERZURUMYEREL YAZILAR MAKALE / FIKRA / ÖYKÜ ERZURUM YAZILARI KİTABITÜM ŞİİRLERİM PDF

serbest  şiirlerimheceyle şiirlerim heceyle rübailer sesli şiirlerim resimli şiirlerimşiir sunuları

 

Vahdet Nafiz Aksu

E-KANAL CANLI YAYIN

TRT'DEKİ SÖYLEŞİLERİM

USTALARDAN SESLİ ŞİİRLER

ŞİİR VİDEOLARI -VNA

HER ŞEYİN BAŞLADIĞI ŞEHİR

ÖNERİLER/ETKİNLİKLER

STRATEJİK HEDEFLER

BELGELERLE ERMENİ ZULMÜ

NET KÜTÜPHANE

100 TEMEL ESER

TARİH/ KÜLTÜR SOHBETLERİ

OSMANLI TARİHİ

SARI GELİN KİMİN TÜRKÜSÜ

ERZURUM  FIKRALARI

ÖZGEÇMİŞİM

FOTOBEN

KİTAPLARIMSÖZÜN SERHADDİ DUA
stratejik araştırma kurumları

araştırmacılar için kaynaklar

Türk dünyası araştırmaları

filozofların fikir dünyası

mevlana ney ve sema

Türk edebiyatı kolleksiyonu

edebiyat söyleşileri

düşünce dergi ve siteleri

e-kitap bankası

altı çizili satırlar

kuran ufku

öğrenciler için kaynaklar

ekovart tv-sanat haberleri

Türk islâm sanatları

kültür ve turizm bakanlığı

kent kent yeryüzü

yapı kredi kültür-sanat

gazetelerin birinci sayfaları

yerel medya

gazetelerin internet sayfaları

bebek ve anne com

gerekli tüm linkler 
SIK DİNLEDİKLERİM

 
kelâm-ı kibar


 

 

  İletişim Formu


 

bu sayaçtan önceki ziyaretçi:
165900

 

 

Google Site

 

 

 
 
KÜRT VİCDANI DİLE Mİ GELDİ?

Kapatılan Demokratik Toplum Partisi'nin milletvekillerinden oluşan bir heyet, 22 Aralık’ta Mahmur Kampında gövde gösterisi yapmaya kalkıştı. Birer kahraman edasıyla 12 bin kişinin yaşadığı kampı dolaşan vekiller, bol bol örgüt propagandası yapıp, tahrik edici nutuklar söylediler.

Parlamenterliğe kadar yükseldikleri ülkeleri hakkında ileri geri konuştular, Öcalan’a temenna çaktılar. Bağlılık bildirdiler. Bu hareketleri için alkış beklerken, Kürt vicdanından yedikleri şiddetli tokatla sarsıldılar. Neye uğradıklarını şaşırdılar.

Olayı birlikte hatırlamaya çalışalım.

Sevahir Bayındır, İbrahim Binici ve Özdal Üçer’den oluşan vekil heyeti, Erbil'de Stratejik Araştırmalar Merkezi'ndeki toplantıya katılıyorlar.

Kürt gazeteciler, yazarlar ve akademisyenlerin iştirak ettiği bu toplantıda konuşuyorlar.

Türkiye’deki haşin üsluplarıyla esip gürlüyorlar. Sözlerine takdir ve tasdik bekliyorlar.

Ama öyle olmuyor. Kuzey Iraklı Kürt gazeteci yazar Hasan Mustafa, söz alıp şöyle diyor:

"Türkiye'deki Kürtler zorluk çekti bunu biliyor ve hak veriyoruz. Ancak, Türkiye'deki Kürtler 3 ülkeye karşı (İran, Suriye ve Türkiye) cephe açmış durumda, savaşıyor. Bizi de mi bu savaşa, bu cepheye dâhil etmek istiyorsunuz? Sizin niyetiniz bu mu? Bizim de kendi halkımıza karşı bir sorumluluğumuz var."

Daha sonra, Kuzey ıraklı Kürt akademisyen Hemin Mirani şöyle konuşuyor : " …Abdullah Öcalan'ın sözüyle iş yapmayın. Sertleşmemek gerekiyor. Biraz yumuşamanız gerekli. Ahmet Türk de Meclis'te yaptığı konuşmada Öcalan'ın ifadesi üzerine Meclis'te kaldıklarını belirtti. Siz, kendi iradenizi ve milletin iradesini neden ortaya koyamıyorsunuz? Neden hep Öcalan şöyle dedi, Öcalan böyle dedi diyorsunuz. Biraz kendi iradenizle hareket etmeniz gerekmiyor mu?"
Hemin Mirani, meselenin özünü ne güzel ortaya koyuyor değil mi?
Evet, biz de yıllardır bunu söyleyip, yazıyoruz. Diyoruz ki :” Kendi iradenizi ve milletin iradesini neden ortaya koyamıyorsunuz?”

Geçen hafta yazdım. HEP, HADİP, DTP çizgisi, tüm tehdit, hile, baskıya rağmen dört Kürt’ten ancak birinin oyunu alabiliyor. Dolayısıyla bu siyasi çizgi kesinlikle Kürt halkını temsil ehliyetine sahip değil.

Halkın iradesini ortaya koyamıyor. Onun derdiyle dertlenmiyor, sorunuyla uğraşmıyor. Güneydoğunun yüzlerce köyünde, varoşunda ekonomik zorluklar nedeniyle bir küçük evcikte 10-15 nüfus yaşamak zorunda. Ama bunlar “ÖCALAN’IN odası beş- on santim küçüldü” diye dünyayı ayağa kaldırıyor. Böyle çapsız ve şaşkın “Siyasi kafa” halkın sorunlarına çare bulabilir mi? Bu anlayışla Kürt halkı nasıl temsil edilecek, onun adına nasıl söz söyleyecek?

Çok iyi biliyoruz ki, Kuzey Irakta’ki gazeteci ve akademisyenin mikrofonlara yansıyan sesi, Kürt halkının ortak haykırışıdır. Bizim Kürtlerimiz de “Halk iradesinin” siyasete yansıtılmasını bekliyor.

Öcalan borazanlığını tasvip etmiyor, şiddeti ve kardeş kavgasını yürekten lanetliyor.
BDP, kuruluş aşamasında bu gerçeklerden habersizmiş gibi davrandı, umarız ki gerçeği görür ve istikametini doğru belirler. Hükümet ve Devlet de ne yapacaksa “Kürt halkına” yönelik yapar… Kürtleri temsil ehliyetinde olmayan suni partileri muhatap almama yolundaki siyaset doğrudur, bunda ısrar edilmelidir.

Şehir örgütlenmesinin çökertilmesi yolundaki çabalarla, Kürt halkının ekonomik ve kültürel sorunlarının çözümü yolundaki gayretler “Eş zamanlı” şekilde sürdürülürse, sonuç almak ihtimal dâhilindedir.