Vahdet Nafiz Aksu

ANA SAYFABUGÜNKÜ ERZURUMYEREL YAZILAR MAKALE / FIKRA / ÖYKÜ ERZURUM YAZILARI KİTABITÜM ŞİİRLERİM PDF

serbest  şiirlerimheceyle şiirlerim heceyle rübailer sesli şiirlerim resimli şiirlerimşiir sunuları

 

Vahdet Nafiz Aksu

E-KANAL CANLI YAYIN

TRT'DEKİ SÖYLEŞİLERİM

USTALARDAN SESLİ ŞİİRLER

ŞİİR VİDEOLARI -VNA

HER ŞEYİN BAŞLADIĞI ŞEHİR

ÖNERİLER/ETKİNLİKLER

STRATEJİK HEDEFLER

BELGELERLE ERMENİ ZULMÜ

NET KÜTÜPHANE

100 TEMEL ESER

TARİH/ KÜLTÜR SOHBETLERİ

OSMANLI TARİHİ

SARI GELİN KİMİN TÜRKÜSÜ

ERZURUM  FIKRALARI

ÖZGEÇMİŞİM

FOTOBEN

KİTAPLARIMSÖZÜN SERHADDİ DUA
stratejik araştırma kurumları

araştırmacılar için kaynaklar

Türk dünyası araştırmaları

filozofların fikir dünyası

mevlana ney ve sema

Türk edebiyatı kolleksiyonu

edebiyat söyleşileri

düşünce dergi ve siteleri

e-kitap bankası

altı çizili satırlar

kuran ufku

öğrenciler için kaynaklar

ekovart tv-sanat haberleri

Türk islâm sanatları

kültür ve turizm bakanlığı

kent kent yeryüzü

yapı kredi kültür-sanat

gazetelerin birinci sayfaları

yerel medya

gazetelerin internet sayfaları

bebek ve anne com

gerekli tüm linkler 
SIK DİNLEDİKLERİM

 
kelâm-ı kibar


 

 

  İletişim Formu


 

bu sayaçtan önceki ziyaretçi:
165900

 

 

Google Site

 

 

 
 
SİYASİ CENTİLMENLİK FUKARASI MIYIZ?

Anayasanın 68. Maddesi şöyledir:

"Siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır."

Toplumla Devlet ilişkisini soyut bir kavram olmaktan çıkarıp, somutlaştıran da seçme ve seçilme hakkıdır.

Şu anda toplum önünde çetin sınavlar vermekte olan siyasi partilerimiz işte böyle anayasal ve toplumsal öneme sahip kuruluşlardır. Hepsi bu memleketin partileridir.

Hepsi bu vatana hizmet yarışında olan siyasi kuruluşlardır. Bir kere olaya böyle bakacağız. Tatlı bir hizmet rekabeti içinde nefes nefese bir yarış sergileyeceğiz.

Kendi partimizi memleketin göz bebeği sayıp, diğerlerini " Başka bir ülkenin partisi" gibi görmeyeceğiz…

Medeni bir ülkeye ve oturmuş bir demokrasiye "siyasi centilmenlik" süsü ne güzel yakışır, değil mi? Genel siyaset bakımından bu böyle de, yerel siyasi yarış için böyle değil mi? Diyelim ki şehrin tanınmış bir siyasi şahsiyeti vefat etti.

Musallada tüm partilerin mensupları saf tutmuyor mu? İmam " merhumu nasıl bilirdiniz" diye sorduğunda " iyi bilirdik" demiyor muyuz? Hakkımızı samimiyetle helal etmiyor muyuz?

Dostlarımızdan, hemşerilerimizden vefatında esirgemediğimiz saygı ve muhabbeti, sağılığında neden esirgiyoruz? Yerel seçim çalışmalarında dadaş vakarını ve efendiliğini bozacak tavırlara tenezzül etmeyenler uzun vadede kazançlı çıkacaklardır. Tutarlı ve çağdaş siyaset anlayışı parti görüşleri ve prensipler üzerinden siyaset yapmayı gerektiriyor. Adayları rencide edici propagandaya, şahsiyet kırıcı iftira ve bühtanlara dayalı siyaset anlayışı bu şehre yakışmıyor.

Erzurum'a hizmet için yola koyulmuş adayların bütünü için söylüyorum. Medeni cesaret göstermişler, demokratik haklarını kullanmışlar. Partilerinin yetkili kurullarınca, daha doğrusu liderleri tarafından listeye konulmuşlar. Daha listeler açıklandığında ben işin yönteminin yanlış olduğunu yazmıştım.(BAKINIZ:http://www.palandokengazetesi.net/haber_detay.asp?News=2015) Hala da aynı kanaatteyim. Dar bölge-tercihli sistem benimsenmeden "Atanmış vekiller" dönemi kapanmayacaktır.

Ama bu yöntem hatasında adayların ne kabahati var? Onlar, önceden belirlenip ilan edilen koşulları yerine getirerek girmişler listelere. Siyasi partiler kanunu ve seçim kanunun eksikliklerinden adaylar sorumlu değil ki…

Seçime günler kala hala adayları tartışıyor olmamız hiç şık değil, normal değil, faydalı değil. Artık bir dahaki seçime kadar siyaset yolunu bu arkadaşlarla yürüyeceğiz. Onların kollarını kanatlarını şimdiden kırmayalım. Hizmet şevklerini gevşetmeyelim.

Eksikliklerini teşhir yerine, noksanlıklarını gidermeye uğraşalım. Fikri destekte bulunalım. Nazik uyarılar, gerçekçi tenkitlerle ufuklarını açalım. Ama asla çamur atmayalım. Tahkir etmeyelim. Küçük görmeyelim. Marifetlerini görmezlikten gelip, kusurlarına büyüteçle bakmayalım. Onlar da birer Erzurumlu, onlar da birer memleket evladı. Henüz denemediğimiz, performanslarını ölçmediğimiz bu insanlara peşin hükümlü davranmak haksızlık değil mi?

Gelin, parti farkı gözetmeden tüm adaylarımıza bir kredi açalım. Bir fırsat tanıyalım. Bakarsınız hizmet kabiliyeti bakımından şimdilik bizce meçhul kişilerden "iyi siyasetçiler" çıkar.